Please enable JS

AKTUALNOŚCI

Kolejna wygrana sprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie

2016-01-26

W dniu 21 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA), uwzględnił w całości skargę przygotowaną i wniesioną przez Kancelarię w imieniu jednego z naszych klientów - grupy producentów rolnych, utworzonej dla produktu jaja ptasie. W konsekwencji WSA uchylił w całości zaskarżoną decyzję Prezesa ARiMR i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora OR ARiMR. W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd podzielił stanowisko i argumenty podnoszone w skardze przez Kancelarię, wskazując, że argumentacja ARiMR jest błędna i nie znajduje oparcia w przepisach prawa. Orzeczenie jest nieprawomocne (sygn. akt V SA/Wa 3612/15).

W rozpoznawanej sprawie organy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakwestionowały sposób sprzedaży i wprowadzenia na rynek produktów nabywanych przez grupę producentów od swoich członków (wspólników). ARiMR zarzuciła, że ponad 50 % produktów zakupionych od członków grupy zostało sprzedanych do odbiorcy działającego jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której niektórzy członkowie tej samej grupy posiadają udziały oraz zasiadają w zarządzie spółki. ARiMR argumentowała, że sprzedaż produktów do takiego podmiotu należy kwalifikować jako sprzedaż do podmiotu będącego członkiem grupy producentów rolnych (z uwagi na powiązania osobowe). W konsekwencji - zdaniem Agencji - wartość tej sprzedaży nie może stanowić podstawy naliczenia pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętego PROW 2007 – 2013, gdyż takie działanie grupy narusza § 8 ust. 1 oraz § 7 ust. 2 pkt. 1 lit. c rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 kwietnia 2007r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Grupy producentów rolnych” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. Nr 81, poz. 550). Dodatkowo ARiMR podnosiła, że sprzedaż dokonywana do wskazanej wyżej spółki nie stanowi wprowadzenia produktów na rynek, co jest jednym z celów działalności grupy producentów rolnych, a tym samym beneficjent nie realizuje celu określonego w art. 35 ust. 1 lit b) rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. Urz. WE L 277/1 Nr 277, poz. 1 ze zm.).

W przygotowanej przez Kancelarię skardze oraz podczas rozprawy sądowej przed WSA przedstawiono obszerną argumentację prawną, z której wynikało, że sposób sprzedaży produktów, ich wprowadzania na rynek oraz kanały dystrybucji (krąg odbiorców), nie naruszają przepisów regulujących funkcjonowanie grup producentów rolnych, zaś grupie należna jest pomoc finansowa we wnioskowanej wysokości. Wojewódzki Sąd Administracyjny, uchylając zaskarżoną decyzję Prezesa ARiMR i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora OR, podzielił stanowisko Kancelarii.